Genç Werther'in Acıları

Ön Kapak
Can Yayınları, 30 Haz 2014 - 168 sayfa


Evrensel boyutlara ulaşmış ünüyle bugün dünya edebiyatının en büyük yazarlarından biri sayılan Goethe, henüz yirmi beş yaşındayken yazdığı Genç Werther'in Acıları'nda, kısa bir süre önce Charlotte adlı genç bir kadınla yaşadığı mutsuz ilişkiden yola çıkmıştı. Edebiyat dünyasına, karşılıksız aşkıyla intihara sürüklenen "Romantik kahraman"ı armağan eden bu büyüleyici mektup-roman, şiirselliği ve yaşama tutkulu bakışıyla okuyucuları mıknatıs gibi kendine çekmişti. Almanya'da bütün gençliği etkisi altına alan romanın, birçok intihara neden olduğu, Werther'in giydiği mavi frak, sarı yelek ve çizmelerin döneminde moda yarattığı, Napoléon'un bile kitabı sürekli yanında taşıdığı söylenir.

Son derece duyarlı ve tutkulu bir genç ressam olan Werther'in, düşsel dostu Wilhelm'e yazdığı mektuplardan oluşan Genç Werther'in Acıları, edebiyatta akılcılığın yerini alan duygusallığın bir başyapıtıdır.

 

Kullanıcılar ne diyor? - Eleştiri yazın

Kullanıcı Değerlendirmesi - Uygunsuz olarak işaretle

aşk acısının günümüzde sınırlandırıldığı kadar sığ olmadığını ve nelere yol açabileceğini gözler önüne seren bir başyapıt. yalnızca aşktan anlayan insanlar bu eseri anlayabilir. bu nedenle herkese tavsiye etmem.

Sık kullanılan terimler ve kelime öbekleri

Yazar hakkında (2014)

Johann Wolfgang von Goethe, Alman hezarfen, yazar ve politikacı. Çalışmalarının toplamı farklı stiller ile yazılmış olan lirik ve epik şiirlerden, anı yazılarından, bir tane autobiyografiden, edebi ve estetik eleştiri yazılarından, bitkibilimi, anatomi ve renk üzerine yazılmış tezlerden ve dört tane romandan oluşmaktadır. Ayrıca üç bin tane çizimi olan bir ressamdır. 

25 yaşında edebiyat dünyasında başarıya ulaşmış olan Goethe, 1774 yılında “Genç Werther’in Acıları” adlı eserinden sonra Saxe-Weimar Dük’ü kendisine asalet unvanı vermiştir ve bütün dünya tarafından tanınmıştır. 6 haftada bitirmiş olduğu eser Werther-Salgını (Werther-Fieber) adlı bir fenomene sebep olmuş, Avrupa’daki gençler Wether gibi giyinmeye başlamış ayrıca birbirini talkit eden intiharlara neden olmuştur. 

Deha dönemi olarak da bilinen Fırtına ve Coşku (Sturm und Drang) dönemi, Alman dilinin ve müziğinin yüceliğini göstermek üzerine kurulmuş bir Aydınlanma hareketi’dir. Goethe bu hareketin en önemli temsilcisi ve öncüsü olmuştur. Italya turundan sonra ilk bilimsel yazısı “Bitkilerin Morfolojik Yapısı”’ basılmıştır. 1791 yılında Weimar tiyatrosunun müdürü olarak seçilmiş ve 1974’de oyun yazarı Friedrich Schiller ile arkadaş olmuştur, ikiside birbirlerini desteklemiş ve Antik döneme yönelmeyi ve “Weimar Klasik” döneminin edebiyat devri olması gerektiğini savunmuşlardır. Bu dönemde ikinci romanı plan “Wilhelm Meister’in Çıraklık Yılları” ve “Faust” adlı ünlü drama serilernin ilk bölümün yazmıştır. 

Sadece eserlerine yönelik değil, aynı zamanda örnek alınacak yaşantısına yönelik de bir hayranlık oluşturmuş Goethe, bugüne kadar, en önemli Alman edebiyatçı olarak kabul edilmiş, eserleri ise dünya edebiyatı zirvesinde yerini almıştır.

Kaynakça bilgileri