Moleküler hücre biyolojisi

Ön Kapak
Palme Yayıncılık, 2011 - 1150 sayfa
1 Eleştiri
Moleküler Hücre Biyolojisinin altıncı baskısını yazarken. kısmen yeni deneysel teknikler sayesinde sın dört yılda biyomedikal bilimde yaşanan ve pek çok alanda çığır açan göz alıcı gelişmelere yer verdik.
(Önsöz`den).

Kullanıcılar ne diyor? - Eleştiri yazın

Kullanıcı Değerlendirmesi - Uygunsuz olarak işaretle

Kitabın Türkçe çevirisi için ÖNSÖZ
Günümüzde tümüyle multidisipliner bir yaklaşım gerektiren Moleküler Hücre Biyolojisi çalışmaları, işlevsel canlı bir hücre ile sonuçlanan moleküler yapı, işlev ve
davranışları anlamayı amaçlamaktadır. Geniş bir yelpazedeki bu konular arasında makromolekül ve moleküler komplekslerin yapısal dinamiklerinden, organel ve hücresel yolakların entegrasyonuna, yaşamın moleküler ve hücresel seviyedeki ayrıntıları anlaşılmaya çalışılır. Bu bağlamda, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da birçok üniversitede ders kitabı olarak okutulan Moleküler Hücre Biyolojisi* (Lodish ve arkadaşları, 6. baskı, 2008)’ni özverili bir çeviri ekibi ile birlikte, ülkemiz bilim insanı ve öğrencilerine kendi dillerinde sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.
Bugüne kadar 6 baskısı yapılan kitabın yazarlarından biri olan Prof. Harvey Lodish tarafından Türkçe baskı için kaleme alınan Sunuş yazısında da belirtildiği üzere, Türkçe çevirisi ile beraber bu kitap 10 dile çevrilmiş bulunmaktadır. Kitabın çevirisinde karşılaştığımız önemli bir sorun, bazı terimlerin ya hiç veya yerleşik bir Türkçe karşılığının olmayışı idi. Okuyucunun yanlış anlam çıkarmasını önlemek için, bu çeşit terimlerin karşılıkları orijinallerini çağrıştıracak şekilde kullanıldı. Okuyucuların bu konudaki öneri ve eleştirilerini çeviri editörlerine bildirmesi, kitabın gelecek baskılarında yol gösterici olacaktır.
Kitabın Biyoloji, Tıp, Eczacılık, Veterinerlik ve Ziraat başta olmak üzere tüm yaşam bilimlerinde lisans ve lisansüstü düzeyde okuyuculara ve araştırmacılara yararlı olacağını umuyoruz.
Hikmet Geçkil
Murat Özmen
Özfer Yeşilada
Mayıs 2011
 

Kaynakça bilgileri