Kebap

Ön Kapak
Habitus Kitap, 15 Mar 2021 - 80 sayfa

Saçlarımın ne zaman dökülmeye başladığını biliyor musun? Buraya havaalanına vardığım gün. Kalacağım yurdun adresini evde unutmuştum. Pasaport ve kimliğimi kontrol etmek için beni bir saat gümrükte tuttular. Beni geri yollayacaklar diye düşündüm. İşte saçlarım o zaman dökülmeye başladı.

 

 

Kullanıcılar ne diyor? - Eleştiri yazın

Her zamanki yerlerde hiçbir eleştiri bulamadık.

Seçilmiş sayfalar

Sık kullanılan terimler ve kelime öbekleri

Yazar hakkında (2021)

1977’de Romanya’da doğdu. Fransız ve Romen edebiyatı okuduktan sonra, yönetmenliğe başladı. 2002 yılında çeşitli yönetmenlerle oyun yazarları ve yönetmenlerin bir arada oluşturduğu DramAcum projesine başladı ve bu proje ile Romanya Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (AICT) ödülünü aldı. 2004’te Londra’daki Royal Court Tiyatrosu’nun Uluslararası Oyun Yazarlığı Programı’na katıldı. Kebap adlı oyununu bu süreçte geliştirdi. 2014 yılında dünyaca ünlü Uluslararası Avignon Tiyatro Festivali’nde Solitaritate adlı oyunuyla yer aldı.

Şair ve editör. Birçok şairden yaptığı çeviriler Türkiye’nin önde gelen edebiyat dergilerinde yayımlandı. Boğaziçi Üniversitesi’nde şiir çevirisi üzerine dersler vermektedir. 2019 yılında İtalyan Kültür Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü. Aralarında Orhan Pamuk, Adonis, Joyce Carol Oates ve Aslı Erdoğan’ın da bulunduğu bir dizi yazarla söyleşiler gerçekleştiren Tokman, Türkiye Kültürlerarası Çeviri ve Şiir Akademisi’nin başkanlığını yürütmektedir. Lupoc adlı şiir kitabıyla getirdiği yeni dil kullanımıyla dikkatleri üzerine topladı.

Romanya’da doğdu. Köstence Üniversitesi Dil ve Edebiyat Fakültesi Romence-Türkçe bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını Bükreş Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İletişim ve Halkla İlişkiler bölümünde bitirdi. Türkçe öğretmenliği yaptı. 2008-2010 yılları arasında Romanya’nın Kültür Bakanlığı’nda çalıştı. 2010-2012 yılları arasında CSN Meridian Sendikası’nda, Sosyal Diyalog alanında Avrupa Birliği projesinde etkinlik koordinatörü olarak çalıştı. İstanbul Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi’nde proje koordinatörü olarak görev almaktadır.

Kaynakça bilgileri