Karım

Ön Kapak
Habitus Kitap, 15 Mar 2021 - 80 sayfa
Beş para etmez bunlar. Yalanlar, hep aynı yalanlar. (Sakin sakin gazeteyi yırtmaya başlar.) Babanın niye gazete aldığını hiç anlamıyorum. Bunlar, fotoromanlardan da beter. Yalnızca yer kaplamaya yarıyorlar. Bizim yatak odası bunlarla dolu.
 

Kullanıcılar ne diyor? - Eleştiri yazın

Her zamanki yerlerde hiçbir eleştiri bulamadık.

Sık kullanılan terimler ve kelime öbekleri

Yazar hakkında (2021)

1976 yılında Lizbon’da doğdu. 1999 yılında Ruhr Tiyatro Akademisi’ne katıldı. 2000 yılında Londra’daki Royal Court Tiyatrosu tarafından düzenlenen oyun yazarlığı atölyesine katılan yazar, 1999-2002 yılları arasında Artistas Unidos bünyesinde çevirmen ve dramaturg olarak görev aldı. 2005 yılında “Casa da Imprensa” ödülüne lâyık görülen Mendes, aynı yıl Fundação C. Gulbenkian vakfından aldığı bir bursla sekiz ay süreyle Almanya’ya giderek Berlin’de HAU (Hebbel am Ufer), Sophiensaele ve Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz gibi tiyatrolarda çeşitli çalışmalar yaptı. “Karım” isimli oyunuyla 2007 yılında “Prémio Luso-Brasileiro António José da Silva” ödülünü alan Mendes, serbest yazar ve çevirmen olarak Lizbon’da yaşıyor.

Ankara Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümü ile Nancy Üniversitesi Fransız Dili Edebiyatı ve Tarihi bölümlerinde okudu. Halen Dışişleri Bakanlığı’nda görev yapıyor. Görevi dolayısıyla uzun yıllar Brezilya ve Portekiz’de bulundu. Portekizce ve Fransızca’dan edebi çeviriler yapmaktadır. Fransızca’dan çevirdiği Sylvie Germain’in Magnus adlı romanıyla 2010 yılında NDS Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Kaynakça bilgileri