Bilimsel Araştırma Bilgisi: İnsanın Öğrenme Hali

Ön Kapak
Mehmet Tekerek, 7 Ağu 2020 - 94 sayfa

Öğrenme süreklidir. İnsanın öğrenme hali, sürekli yeni bilgiye yönelmedir. Araştırma sözcüğü insanın öğrenmesi ile yeni bilginin ilişkisini ifade eder. İşteş bir sözcüktür. İşteşlik ortaklık bildirir. Araştırma sözcüğünde, bilmek için arayan ve bilinmek için aranan saklıdır. Araştırma sözcüğü aynı insanın öğrenmesi gibi bir süreklilik çağrışımı da yapar. Bir konuda uzman olmak bilinmesi gerekenlerin bilindiği ve öğrenmenin tamamlandığı anlamına gelir. Yani olmaktır. Ancak insanın öğrenme hali ben oldum dememektir.

Araştırma insanın öğrenme halinin kendisidir. Bu kitap insanın öğrenme hali için bir hatırlatmadır. Öncelikle kendi öğrenme sürecini izleyeceği ve ardından sürekli öğrenmenin yöntemini keşfedeceği bir okumadır.

Araştırmacı bilgiyi bilir ve ona bilenir. Üretene saygı duyar. İhtiyaç duyduğu bilginin izini sürebilir, bulur ve kullanabilir. Tüm bunlar bireyin bilgi üretimi sorumluluğunu kazanması ile ilgilidir. Öğrenme bir özgürlüktür. Sadece bunun farkında olanlar başarabilir. Öğrenme süreklidir. Ancak ben uzmanım demeyenler başarabilir.

Bu kitapla insanın öğrenme halinin en belirgin süreci olan bilimsel araştırmayı öğrenme özgünlüğü ve sürekliliği çerçevesinde öğretme devinimine dönüştürmeden vermeye çalıştım. Bu doğrultuda bazı başlıklar altında bilimsel araştırma süreçlerinde yapılabilecekler hakkında izlenebilecek bilgiler sundum.

Okuyucularımın yeni bilgiye bilenmeleri dileklerimle…

 

Kullanıcılar ne diyor? - Eleştiri yazın

Kullanıcı derecelendirmeleri

5 yıldız
10
4 yıldız
0
3 yıldız
0
2 yıldız
0
1 yıldız
0

Kullanıcı Değerlendirmesi - Uygunsuz olarak işaretle

Bu kadar orjinal kapak tasarımı olan kitabın içindekikleri merak ettim. En kısa zamanda okuyacağım. Yazarın eline sağlık. Hayırlı olsun

Kullanıcı Değerlendirmesi - Uygunsuz olarak işaretle

Özellikle öğrenciler, araştırmacılar ve akademisyenler için harika bir kitap. Kesinlikle tavsiye ederim.

5 eleştirinin tümü »

Seçilmiş sayfalar

İçindekiler

21
21
İNSANIN ÖĞRENME HALİ 1
37
Araştırmacılar yazardır Serbest yazma Fikir Okuyucu için taslak madenciliği Düzenleme 7 KANIT İnanmak için sebep Grafiksel tartışma Tartışmanın ...
50

Sık kullanılan terimler ve kelime öbekleri

Yazar hakkında (2020)

Kahramanmaraş Sütçüimam Üniversitesi

Kaynakça bilgileri