Baştan Çıkarma

Ön Kapak
Habitus Kitap, 15 Mar 2021 - 80 sayfa
Ona evi gezdirdim, eve daha önce hiç bakmadığım bir gözle baktım, senin antika mobilyalarına, yatağa, bu yatağa, XVIII. yüzyıldan kalma sandığa, komodine, dağlara ve denize baktım, dolabıma, giysilerime baktım, kaybetmek istemiyordum, hiçbirini, hayır, ama o oradaydı, orada, sürekli gülümsüyordu. Gülümsüyordu.
 

Kullanıcılar ne diyor? - Eleştiri yazın

Her zamanki yerlerde hiçbir eleştiri bulamadık.

İçindekiler

Bölüm 1
Bölüm 2
Bölüm 3
Bölüm 4
Bölüm 5
Bölüm 6
Bölüm 7
Bölüm 8
Bölüm 9
Bölüm 10
Bölüm 11
Bölüm 12
Telif Hakkı

Sık kullanılan terimler ve kelime öbekleri

Yazar hakkında (2021)

Batlle, Yeni Dalga Katalan Tiyatrosu’nun en yenilikçi ve deneysel yazarlarından biridir. Oyunları arasında Temptació, Combat, 1999 yıllında Societat General d’Autors d’Espanya Ödülü’nü kazanan Suite ve 2004 Bremen Stadt Theater Festivali’nde En İyi Almanca Çeviri Ödülü’nü kazanan Oasis vardır. Transits adlı oyunu, Barcelona’daki La Sala Beckett Tiyatrosu’nda ve 2007 yılında Temporada Alta Festivali’nde sahnelenmiştir. Son oyunu Oblidar Barcelona 2009 Premi Born Tiyatro Ödülü’nü kazanmıştır. Batlle’nin oyunlarında, her zaman için çağdaş dil ve biçim arayışı söz konusu olmuştur. Hafıza, belleksizlik, göç, kültür çatışmaları, kuşaklar arası ilişki ve savaş gibi farklı temalar işlenir. Baştan Çıkarma adlı oyunu Yeni Metin Projesi kapsamında İstanbul’da oyun okuması olarak sahnelenmesinin ardından İstanbul Devlet Tiyatroları repertuarına alınmıştır.

Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü Sevk ve İdare Yüksekokulu (TODAİE SİYO) ve Ankara Üniversitesi DTCF İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümlerinde lisans, DTCF Tiyatro Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamladı. 2007-2008 yılları arasında Meksika UNAM Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Programı’nda doktora sonrası çalışmalarını tamamladı. 2020 yılında doçentlik unvanını aldı. Çeşitli oyunlarda dramaturg olarak yer aldı. Yayımlanmış roman ve oyun çevirileri bulunmaktadır. İngilizce, İspanyolca ve Katalanca’dan çevirileri vardır. Çeşitli üniversitelerde öğretim üyesi olarak çalışmış, halihazırda Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü’nde Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Kaynakça bilgileri