Sana Bir Şey Söylememe İzin Ver

Ön Kapak
Habitus Kitap, 15 Mar 2021 - 80 sayfa
Sen zaten tiyatrocularla hiçbir zaman anlaşamadın. Bu dünyayı hiçbir zaman anlamayı beceremedin -tiyatro dünyası- ve tiyatro insanları, onlara yaklaşır yaklaşmaz, onlarla konuşmaya başlar başlamaz, bir daha onlarla görüşmek istemedin.
 

Kullanıcılar ne diyor? - Eleştiri yazın

Her zamanki yerlerde hiçbir eleştiri bulamadık.

Seçilmiş sayfalar

Sık kullanılan terimler ve kelime öbekleri

Yazar hakkında (2021)

Fransa’da doğdu. Dramatik yazarlığa 1994’te başladı. Beaumarchais bursunu kazandı. 2000’den itibaren oyun yazarlığına yoğunlaşan De Vos, 2000’de La Camoufle, 2001’de Alpenstock, 2002’de ise Sana Bir Şey Söylememe İzin Ver ile Qu’est-ce que vous faites? oyunlarını yazdı. Yine 2002’de yazdığı ve eleştirmenlerin büyük beğenisini toplayan Jusqu’à ce que la mort nous sépare oyunuyla başarısını pekiştirdi. Devamında yazdığı oyunlar arasında Code Bar, Ma petite jeune fille, Occident, Intendance ve Sextett adlı oyunlar yer alıyor.


İstanbul’da doğdu. Fransa’da École Jacques Lecoq’ta oyunculuk eğitimi aldı. Sorbonne Üniversitesi Sahne Sanatları Tiyatro Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. İstanbul’da Studio Oyuncuları, Dot, GalataPerform gibi birçok tiyatronun prodüksiyonlarında oyuncu olarak yer aldı. Kurucularından biri olduğu “Yeni Metin” projesi kapsamında birçok oyun çevirdi, okuma tiyatrolarında oyuncu ve yönetmen olarak görev aldı. Ayrıca çeşitli sinema filmlerinde ve televizyon dizilerinde rol aldı. 2016 yılında Platform Tiyatro kapsamında Lizbon Şehir Tiyatroları ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı ortaklığında gerçekleşen Köpeklerin İsyan Günü adlı oyununu yönetti. Bonn’da yerleşik olan Fringe Ensemble ile ortak üretilen Berlin Zamanı adlı projede ortak yapımcı ve Map to Utopia projesinde oyuncu ve proje tasarımcısı olarak yer aldı. Uzun yıllar İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda ders vermiş olup halen İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Drama ve Oyunculuk Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. 2019 yılından beri Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde sanatta yeterlik/doktora eğitimine devam etmektedir.

Kaynakça bilgileri