Dağarcık - I: Dil ve Edebiyat Yazıları · Ahmet Mithat Efendi

Ön Kapak
KalemKahveKlavye, 23 Mar 2020 - 48 sayfa

Ahmet Mithat Efendi’nin 1871-1872 yıllarında 10 sayı halinde yayımlandıktan sonra kapatılan ve yazarın sürgüne gönderilmesine neden olan Dağarcık adlı derginin Hakkı Tarık Us dijital koleksiyonundaki nüshalarından, birkaç makale haricinde tamamı ilk kez Latin harflerine ve günümüz Türkçesine aktarıldı. 


Koray Sarıdoğan'ın Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı’nda 2014 yılında tamamladığı “Dağarcık Dergisinin Çeviriyazısı, Sistematik İndeksi ve Tahlili” başlıklı yüksek lisans tezinden parçalar halinde yayımlamayı planladığımız dizide yer alan yazıların ilk bölümü için "Dil ve Edebiyat Yazıları" kategorisi seçildi. Bu ilk bölümde okuyabileceğiniz metinler şöyle:


Sunuş Yerine: Ahmet Mithat ve Dağarcık Mecmuası Üzerine Bazı Dikkatler- Koray Sarıdoğan

Kitap Okumak 

Okumaktan ve Konuşmaktan Faydalanmanın Yolu 

Münazara Kanunu Hakkında Bir İki Söz 

Osmanlıcanın Sadeleştirilmesi 

Sabah

 

Kullanıcılar ne diyor? - Eleştiri yazın

Her zamanki yerlerde hiçbir eleştiri bulamadık.

Sık kullanılan terimler ve kelime öbekleri

Yazar hakkında (2020)


14 Ağustos 1987’de Ankara’da doğdu. Alanya’da büyüdü. Ankara’yı hep içinde taşıdı. İçinde taşıdığı şehirlere daha sonra Çanakkale ve İstanbul da eklendi… 

Lisansını Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde, yüksek lisansını SAÜ Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı’nda Ahmet Mithat Efendi’nin “Dağarcık Dergisinin Çeviri Yazısı, Sistematik İndeksi ve Tahlili” teziyle tamamladı.


İlk romanı Kadran Kadraj, 2015’te Esen Kitap etiketiyle yayımlandı. 

İkinci romanı, Mavi Ejder serisinin ilk kitabı olarak Kaosun Kalbi adıyla, Portakal Kitap’tan 11 Mart 2020’de yayımlandı.


Edebiyat mecrası KalemKahveKlavye.com’un kurucu editörü.

KalemKahveKlavye, 221B Dergi, Episode Dergi, TR!P Dergi, Ayı Dergi gibi süreli yayınlarda, “Bana Bi’ Şey Olmaz: HIV Pozitif Öyküler” gibi derleme kitaplarda yazılarıyla yer aldı. Çoğunlukla edebiyat araştırma ve eleştirisi, kitap incelemeleri ile alternatif kültür ve ezoterik araştırmalar üzerine yazılar kaleme alıyor ve dosyalar hazırlıyor. 

Alanya-İstanbul arasında yaşıyor.

Evli ve iki kedi babası…

koraysaridogan.com

Kaynakça bilgileri