Türk Söylence Sözlüğü: Türk Mitolojisi Ansiklopedik Sözlük

Ön Kapak
Deniz Karakurt, 1 Ağu 2011 - 380 sayfa

Türk Söylence Sözlüğü'nün genişletilmiş yeni versiyonu. Paylaşılabilir e-Kitap sürümü. Yeni maddeler ve Takımyıldızlar Tablosu, ayrıca Tatarca-Azerice-Türkçe Dizin eklenmiştir. (Toplam: 380 sayfa)

Turk Soylence Sozlugu

Türk Söylence Sözlüğü

Açıklamalı Ansiklopedik Mitoloji Sözlüğü

e-Kitap

CC-BY-ND

For English and German version (multilingual):

Für Englishe und Deutsche Version (mehrsprachig):

Turkish Mythology Dictionary - Multilingual

 

Sık kullanılan terimler ve kelime öbekleri

Yazar hakkında (2011)

Deniz Karakurt

Dəniz Qaraqurd

Deñiz Qaraqort 


İşçi olarak çalışmak için Türkiye'den göçerek Almanya'ya yerleşmiş bir ailenin ilk çocuğu olan Deniz Karakurt, Bremen eyaletinin liman kenti Bremerhaven'de 1978 yılında dünyaya geldi. Bu ülkede kaldığı süre zarfında geleneksel aile çatısı altında, ebeveyninin yanı sıra dedesi ve babaannesi ile birlikte yaşadı. Babasının bir iş kazası sonucu ölümü üzerine ailesi ile birlikte Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. Bundan sonra yaz tatillerinin büyük bir kısmını Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Akçakışla bucağında geçirdi. Burada ve zaman zaman gezdiği çevre köylerde kırsal yaşamı ve halk edebiyatını yakından tanıdı. İlk, orta ve lise öğrenimini memleketi olan Sivas’ta tamamladı. Eskişehir’de aldığı Maden Mühendisliği eğitimini ikinci yılında bırakarak Sivas’a tekrar döndü. Cumhuriyet Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nü bitirdi. İki yıla yakın bir süre Kütahya’da Devlet Memurluğu yaptıktan sonra askerlik görevini İstanbul’da tankçı olarak tamamladı. Hâlen Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde, Muhasebe dalında Öğretim Görevlisi olarak meslek yaşamını sürdürmekte olan yazar evlidir. Almanca ve İngilizce bilmektedir. Elma ve Türk Söylence Sözlüğü başta olmak üzere pek çok kitabın yazarıdır.


İşçi olarak çalışmak için Türkiye'den göçerek Almanya'ya yerleşmiş bir ailenin ilk çocuğu olan Deniz KARAKURT, Bremen eyaletinin liman kenti Bremerhaven'de 1978 yılında dünyaya geldi. Bu ülkede kaldığı süre zarfında geleneksel aile çatısı altında, ebeveyninin yanı sıra dedesi ve babaannesi ile birlikte yaşadı. Babasının bir iş kazası sonucu ölümü üzerine ailesi ile birlikte Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. Bundan sonra yaz tatillerinin büyük bir kısmını Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Akçakışla bucağında geçirdi. Burada ve zaman zaman gezdiği çevre köylerde kırsal yaşamı ve halk edebiyatını yakından tanıdı. İlk, orta ve lise öğrenimini memleketi olan Sivas’ta tamamladı. Eskişehir’de aldığı Maden Mühendisliği eğitimini ikinci yılında bırakarak Sivas’a tekrar döndü. Cumhuriyet Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nü bitirdi. İki yıla yakın bir süre Kütahya’da Devlet Memurluğu yaptıktan sonra istifa etti. Askerlik görevini İstanbul’da tankçı olarak tamamladı. Hâlen Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde, Muhasebe dalında Öğretim Görevlisi olarak meslek yaşamını sürdürmekte olan yazar evlidir.

Kaynakça bilgileri