Bin Dokuz Yüz Seksen Dört

Ön Kapak
Can Yayınları, 26 Haz 2014 - 352 sayfa
1 Eleştiri
Yorumlar doğrulanmaz ancak Google, sahte içerik olup olmadığını kontrol eder ve tespit ettiklerini kaldırır

Parti'nin dünya görüşü, onu hiç anlayamayan insanlara çok daha kolay dayatılıyordu. (...) Her şeyi yutuyorlar ve hiçbir zarar görmüyorlardı çünkü tıpkı bir mısır tanesinin bir kuşun bedeninden sindirilmeden geçip gitmesi gibi, yuttuklarından geriye bir şey kalmıyordu.

George Orwell'in kült kitabı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, yazarın geleceğe ilişkin bir kâbus senaryosudur. Bireyselliğin yok edildiği, zihnin kontrol altına alındığı, insanların makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzeni, romanda inanılmaz bir hayal gücüyle, en ince ayrıntısına kadar kurgulanmıştır. Geçmişte ve günümüzde dünya sahnesinde tezgâhlanan oyunlar düşünüldüğünde, ütopik olduğu kadar gerçekçi bir romandır Bin Dokuz Yüz Seksen Dört. Güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen bir başyapıttır; yalnızca yarına değil, bugüne de ilişkin bir uyarı çığlığıdır. 

Can Yayınları, bu "bütün zamanların kitabını" Celâl Üster'in özenli çevirisiyle okura sunmaktan kıvanç duyuyor.

 

Kullanıcılar ne diyor? - Eleştiri yazın

Yorumlar doğrulanmaz ancak Google, sahte içerik olup olmadığını kontrol eder ve tespit ettiklerini kaldırır
Kullanıcı Değerlendirmesi - Uygunsuz olarak işaretle

Gibi gibi

İçindekiler

Bölüm 15
Bölüm 16
Bölüm 17
Bölüm 18
Bölüm 19
Bölüm 20
Bölüm 21
Bölüm 22

Bölüm 9
Bölüm 10
Bölüm 11
Bölüm 12
Bölüm 13
Bölüm 14
Bölüm 23
Bölüm 24
Bölüm 25
Bölüm 26
Telif Hakkı

Diğer baskılar - Tümünü görüntüle

Sık kullanılan terimler ve kelime öbekleri

Yazar hakkında (2014)

Asıl adı ile Eric Arthur Blair olan George Orwell, 20. yüzyıl İngiliz edebiyatının önde gelen kalemleri arasındadır. Eserlerinde anlaşılır bir dil kullanmayı seven Orwell, sosyal adaletsizliğe karşı olan farkındalığı, totaliter güçlere karşı olan konumu ve demokratik sosyalizme olan adanmışlığı ile tanınmaktadır. Totaliter sistemin içinde olan birisiyken, yaşadığı tecrübeler ve gözlemlediği olaylar sayesinde sistemin çirkin yüzünü dışa vurmuş yazardır.

Orwell'ın hayatı yazılarına yansımıştır. Eton Koleji'nden mezun olduktan sonra, o sırada bir İngiliz sömürgesi olan Burmada bulunmuş; kısa süreliğine buranın polis teşkilatında görev yapmıştır. Bu memuriyet döneminde şahit olduğu acımasız uygulamalar, emperyalizme karşı geliştirdiği derin öfkeye katkıda bulunmuştur.

En çok distopik “Bin Dokuz Yüz Seksen Dört” (1949) ve alegorik “Hayvan Çiftliği” (1945) romanları ile tanınmaktadır.  1938’de yazdığı “Katalonya’ya Selam” adlı eserinde İspanya İç Savaşı’nda yaşadığı tecrübeleri ve anılarını yazmıştır. Savaş sırasında gördüklerinden çok etkilenmiştir. Aspidistra (1936),1930'lar İngilteresinde sınıf atlama özlemini'ni bir kara mizah ile eleştirmektedir.

Orwell’in eserleri hala popüler ve politik kültürü etkilemektedir. Ayrıca “Büyük Birader”, “Soğuk savaş”, “Çiftdüşün” gibi yarattığı yeni terimler birçok dilde kullanılmaktadır. 

Kaynakça bilgileri