Hayvan Çiftliği

Ön Kapak
Can Yayınları, 26 Haz 2014 - 152 sayfa
5 Eleştiriler
Yorumlar doğrulanmaz ancak Google, sahte içerik olup olmadığını kontrol eder ve tespit ettiklerini kaldırır

İngiliz yazar George Orwell, ülkemizde daha çok Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı kitabıyla tanınır. Hayvan Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş bir diğer çok ünlü eseridir. 1940'lardaki "reel sos­yalizm"in eleştirisi olan bu roman, dünya edebiyatında yergi türünün başyapıtlarından biri olarak kabul edilir. 

Hayvan Çiftliği'nin başkişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara başkaldırıp çiftliğin yönetimini ele geçirir. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder bir takım oluşturur; ama devrimi de yine onlar yolundan saptırır. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeği eleştirmektedir. Romandaki önder domuzun, düpedüz Stalin'i simgelediği açıktır. Diğer kahramanlar gerçek kişileri çağrıştırmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir. 

Altbaşlığı Bir Peri Masalı olan Hayvan Çiftliği, bir masal anlatımıyla yazılmıştır; ama küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değil, çarpıcı bir politik taşlamadır.


 

Kullanıcılar ne diyor? - Eleştiri yazın

Kullanıcı derecelendirmeleri

5 yıldız
3
4 yıldız
1
3 yıldız
1
2 yıldız
0
1 yıldız
0

Yorumlar doğrulanmaz ancak Google, sahte içerik olup olmadığını kontrol eder ve tespit ettiklerini kaldırır
Kullanıcı Değerlendirmesi - Uygunsuz olarak işaretle

Çok güzel bir kitap. Sovyetler Birliği'ni eleştirse de bu tip yoldan sapmalar neredeyse tüm devrimlerde var. Fakat peri masalı olmasından dolayı çocuk kitabı sanabilecek kardeşlerimiz için biraz ağır gelebilir.

Kullanıcı Değerlendirmesi - Uygunsuz olarak işaretle

Bana göre biraz sakinlik var macera olsa ve bana göre biraz ağır bi kitap

İçindekiler

Bölüm 1
Bölüm 2
Bölüm 3
Bölüm 4
Bölüm 5
Bölüm 6
Bölüm 7
Bölüm 8
Bölüm 10
Bölüm 11
Bölüm 12
Bölüm 13
Bölüm 14
Bölüm 15
Bölüm 16
Telif Hakkı

Bölüm 9

Diğer baskılar - Tümünü görüntüle

Sık kullanılan terimler ve kelime öbekleri

Yazar hakkında (2014)

Asıl adı ile Eric Arthur Blair olan George Orwell, 20. yüzyıl İngiliz edebiyatının önde gelen kalemleri arasındadır. Eserlerinde anlaşılır bir dil kullanmayı seven Orwell, sosyal adaletsizliğe karşı olan farkındalığı, totaliter güçlere karşı olan konumu ve demokratik sosyalizme olan adanmışlığı ile tanınmaktadır. Totaliter sistemin içinde olan birisiyken, yaşadığı tecrübeler ve gözlemlediği olaylar sayesinde sistemin çirkin yüzünü dışa vurmuş yazardır.

Orwell'ın hayatı yazılarına yansımıştır. Eton Koleji'nden mezun olduktan sonra, o sırada bir İngiliz sömürgesi olan Burmada bulunmuş; kısa süreliğine buranın polis teşkilatında görev yapmıştır. Bu memuriyet döneminde şahit olduğu acımasız uygulamalar, emperyalizme karşı geliştirdiği derin öfkeye katkıda bulunmuştur.

En çok distopik “Bin Dokuz Yüz Seksen Dört” (1949) ve alegorik “Hayvan Çiftliği” (1945) romanları ile tanınmaktadır.  1938’de yazdığı “Katalonya’ya Selam” adlı eserinde İspanya İç Savaşı’nda yaşadığı tecrübeleri ve anılarını yazmıştır. Savaş sırasında gördüklerinden çok etkilenmiştir. Aspidistra (1936),1930'lar İngilteresinde sınıf atlama özlemini'ni bir kara mizah ile eleştirmektedir.

Orwell’in eserleri hala popüler ve politik kültürü etkilemektedir. Ayrıca “Büyük Birader”, “Soğuk savaş”, “Çiftdüşün” gibi yarattığı yeni terimler birçok dilde kullanılmaktadır. 

Kaynakça bilgileri