Google Kitap Arama Hakkında
Genel Bakış
Düşünceler ve Görüşler
Genel Yardım

Ortak Programı
Yayıncılar ve Yazarlar İçin
Şimdi Katılın
Ortak Yardımı

Kütüphane Projesi
Genel Bakış
Kütüphane Ortakları
Kütüphaneci Yardımı

Google Kitap Arama Hakkında

Genel Bakış | Tarihçe | Gerçekler ve Kurgu

Google Kitap Arama Tarihçesi

En başından beri Google Kitap Arama vardı.

Aslında, tam olarak değil. Ancak, bu projenin Google'ın kendisi kadar eski olduğu söylenebilir. 1996 yılında, üniversitede bilgisayar bölümü öğrencileri olan, Google'ın kurucu ortaklarından Sergey Brin ve Larry Page Stanford Dijital Kütüphane Teknolojileri Projesi tarafından desteklenen bir araştırmada çalışıyorlardı. Amaçları dijital kütüphaneleri çalışır duruma getirmekti ve akıllarında aşağıdaki büyük fikir vardı: geniş kitap koleksiyonlarının dijital ortama aktarıldığı gelecekteki dünyada, insanlar kitapların içeriğini dizine eklemek ve diğer kitaplardaki alıntıların sayısı ile kalitesini izleyip bir kitabın uygunluğunu ve yararını belirleyerek kitaplar arasındaki bağlantıları incelemek için bir "web tarayıcı" kullanacaklardı.

Oluşturmak istedikleri tarayıcının adı BackRub'dı ve Google'ı Google yapan temel arama teknolojisi olan Google PageRank algoritmalarına ilham veren geleneksel alıntı analiziyle ilgili modern bir değişiklikti.

Larry ve Sergey o günlerde bile, dünyanın her yerindeki insanların aradıklarını bulmak için dünyadaki tüm kitapları arayabilme olanağına sahip olabileceğini hayal ediyordu. Hayal edemedikleri şey bir gün bunun gerçekleşmesini sağlayacak projeyi kendilerinin başlatacak olmasıydı. Aşağıda, şimdiye kadar olan temel gelişmeleri kapsayan küçük bir özet bulacaksınız:

[2002]

Küçük bir Google çalışanları grubu gizli "kitap" projesini resmi olarak başlatır. Basit ama önemli bir sorudan başlayarak karşılaşacakları zorluklar hakkında uzmanlarla konuşmaya başlarlar: dünyadaki tüm kitapları dijital olarak taramak ne kadar sürer? İşin tuhafı kısmı bu sorunun yanıtını kimse bilmiyordu. Klasik Google tarzına uygun şekilde, Larry Page bunu kendi denemeye kadar verdi. Bir gün ofiste o ve ilk ürün yöneticilerimizden bir olan Masissa Mayer, 300 sayfadan oluşan bir cildin sayfalarını düzenli olarak çevirirken ritmi tutturmak için bir metronom kullandı. Son sayfaya ulaşmak tam olarak 40 dakika sürdü.

Ekip, Kongre Kütüphanesinin Amerikan Geçmişi projesi, Gutenberg Projesi, Bir Milyon Kitap Projesi ve Evrensel Kütüphane gibi dünyadaki sıra dışı dijitalleştirme projelerinden esinlenerek çalışma biçimlerini öğrenmek için bir dizi ziyarete başladı.

Larry Page, bu kanıt toplama görevinin bir parçası olarak mezun olduğu okul olan ve JSTOR ve Making of America gibi girişimlerle kütüphane dijitalleştirme konusunda öncülerden olan Michigan Üniversitesiyle temas kurdu. Üniversitenin kütüphanesindeki yedi milyon cildi taramak için gerekli sürenin tahmini 1.000 yıl olduğunu öğrendiğinde, üniversitenin rektörü Mary Sue Coleman'a Google'ın bunu altı yılda gerçekleştirebileceğine inandığını söyledi.

[2003]

Bir ekip üyesi, zararsız tarama tekniklerini test etmek üzere kitap almak için Arizona, Phoenix'te düzenlenen hayır amaçlı bir kitap fuarına gitti. Ekip, yapılan sayısız denemeden sonra varolan yaygın yüksek hızlı işlemlerden çok daha zararsız olan bir tarama yöntemi geliştirdi. Bu ekibi mutlu etti; kitaplar daha da mutlu oldu.

Aynı zamanda, ekibin yazılım mühendisleri düzensiz yazı boyutu, nadir kullanılan yazı tipleri ya da diğer beklenmeyen özellikler içeren 430 farklı dildeki kitaplarda bulunan bilgileri işlerken karşılaştıkları karmaşık teknik sorunları giderme konusunda ilerleme gösterdi.

[2004]

1602 yılında Sir Thomas Bodley tarafından kurulan Oxford Üniversitesi Bodleian kütüphanesi, yalnızca üniversiteye değil aynı zamanda tüm dünyaya hizmet vermiştir. Ekip yenilenen kütüphaneyi ziyaret etti ve gördükleri sıcak karşılama karşısında şaşırdı.

Kütüphanedeki tur sırasında, kütüphaneciler gün ışığına nadiren çıkarılan yüzlerce yıllık "eksiksiz" kitaplar getirdiler. Shakespeare'in bir oyun yazarı olarak çalıştığı dönemden bu yana, bu kitaplara ulaşabilen az sayıdaki bilim adamını kapsayan çemberi genişletme hayali ilk kez gerçekleşiyordu.

Bu ziyaret ilham vericiydi ve takip eden toplantılar ve tartışmalar, kütüphanenin 19'uncu yüzyıla ait bir milyondan fazla telif hakkı içermeyen kitaptan oluşan eşsiz koleksiyonunu üç yıl içinde dijital ortama aktarmayı içeren resmi ortaklıkla sonuçlandı.

Bu arada, dünyanın en büyük yayıncılarının bazılarıyla yapılan bir dizi görüşme sonuç vermeye başladı. Ekim ayında, Larry ve Sergey Almanya'daki Frankfurt Kitap Fuarında "Google Print"i duyurdu. Programa katılan ilk yayıncılar: Blackwell, Cambridge University Press, University of Chicago Press, Houghton Mifflin, Hyperion, McGraw-Hill, Oxford University Press, Pearson, Penguin, Perseus, Princeton University Press, Springer, Taylor & Francis, Thomson Delmar ve Warner Books.

Aralık ayında, Harvard, Michigan Üniversitesi, New York Halk Kütüphanesi, Oxford ve Stanford işbirliğiyle oluşturulan "Google Print" Kütüphane Projesinin başlatıldığı duyuruldu. Bu sıradışı kütüphanelerden elde edilen koleksiyonların 15 milyon cildi aştığı tahmin edilmektedir.

[2005]

Google Print'in çıkışından bir yıl sonra ekip, Google Print'in sekiz Avrupa ülkesinden ortakları kabul etmekte olduğunu açıklamak üzere Frankfurt Kitap Fuarına geri döndü. Bu ülkeler şunlardı: Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya ve İsviçre.

Dünya bilgilerini düzenlemek ve bu bilgilere evrensel olarak erişim sağlamak ve bilgileri yararlı kılmak amacı taşıyan misyonumuz doğrultusunda, dünyanın her tarafından nadir ve benzersiz kitap koleksiyonuna online erişim sağlayacak olan Dünya Dijital Kütüphanesinin oluşturulmasına yardımcı olmak amacıyla Kongre Kütüphanesine 3 milyon USD bağışladık. Pilot tarama programımızı Kongre Hukuk Kütüphanesindeki tarihi değeri olan çalışmaların dijital ortama aktarılmasını içeren Kütüphane ile genişlettik.

Google, "Google Print"in adını, insanların bu hizmeti nasıl kullanacağını daha iyi yansıtacak şekilde Google Kitap Arama olarak değiştirdi. Ekip ayrıca, projenin temelinde yatan prensiplerle ilgili bir tartışma düzenleyerek Kütüphane Projesiyle ilgili tartışmalara yanıt verdi.

[2006]

Michigan Üniversitesi rektörü Mary Sue Coleman, Amerika Yayıncılar Birliğinde (AAP) yaptığı etkileyici konuşmada, Katrina Kasırgası gibi doğal afetler düşünüldüğünde kitapların dijital ortama aktarılmasının önemini vurgulayarak ve "Buna sonuna kadar inanıyoruz" diye ekleyerek üniversitenin Kütüphane Projesinde neden bizimle ortak çalışmayı seçtiğini açıkladı.

Mart ayında, bazı yayıncı ortaklarımızın kendi deneyimlerini paylaştıkları Londra Kitap Fuarına katıldık.

Kısa süre sonra, ortaklarımızı okuyuculara tarayıcılarından kitaplara tam online erişim sağlamayı isteyip istemediklerini öğrenmek üzere davet ettik. Bu, yayıncıların online kitap satışıyla ilgili yeni yöntemler denemelerine yardımcı olmak üzere, onlarla yakın işbirliği içinde geliştirdiğimiz birçok yeni seçeneğin ilkiydi.

Yaz boyunca, Yazarın tüm oyunlarının online aranıp bulunacağı bir yer oluşturarak Central Park'ta ücretsiz etkinliklerle Shakespeare in the Park'ın 50'inci yılına yardımcı olduk. New York'ta, Book Expo America'ya da katıldık ve ABD'deki yayıncı ve yazarlara, Kitap Ortağı Programına katıldıklarında kullanıcıların elde edecekleri deneyimleri gösterdik.

Kitap Arama'nın daha yararlı olmasını ve daha kolay kullanılmasını sağlamak için bir dizi ürün geliştirme işlemi başlattık. İlk olarak, telif hakkı içermeyen kitapların tümüne PDF indir düğmesi ekleyerek, taradığımız telif hakkına tabi olmayan kitaplara erişimi genişlettik. Birkaç ay sonra, Kitap Arama'da tarama yapma ve gezinmeyi kolaylaştıran yeni bir tarama arayüzünü kullanıma sunduk. Yeni arayüzle birlikte, ilk olarak ilgili kitaplar, seçilen sayfalar ve bilimsel çalışmalardan alınan referanslar olmak üzere bir kitapla ilgili zengin içeriğe sahip sayfaları yerleştirmek için Google algoritmaları kullanan yeni Bu Kitap Hakkında sayfalarını kullanıma açtık.

Sonbaharda, dört yeni kütüphane Kütüphane Projesine katıldı: California Üniversitesi, University Complutense of Madrid, Wisconsin-Madison Üniversitesi ve Virginia Üniversitesi.


[2007]

Yeni kullanıcı arayüzünü bir başlangıç noktası olarak kullanarak, insanların kitaplarla etkileşimini artırmak için yeni yöntemler denedik.

  • Bu Kitaptaki Yerler: Haritalar içeren bu özellik, insanların kitapları metinde geçen yerlere göre taramasına olanak tanıdı (daha sonra, Google Earth için bu işlemin tersini sağlayan ve kullanıcının seçtiği yerle ilgili kitapları eşleştiren deneme amaçlı bir KML katmanı hazırladık.)
  • Popüler Pasajlar: Kitap koleksiyonu içinde tek bir pasajın bulunması için kitaplar arasında gezinmek üzere yeni bir yöntem oluşturduk.
  • Kütüphanem: İnsanlara, kişisel kitap koleksiyonları içinde Google aramanın gücünü kullanma konusunda yardımcı olduk. Kullanıcılar kişisel kütüphanelerini, incelemelerini ve derecelendirmelerini düzenlemeye ve başkalarıyla paylaşmaya başladılar.
  • Yeni ana sayfa (ilk olarak yalnızca ABD'de): İnsanlara, dizinimizde bulunan kitapları keşfetmeleri için daha fazla başlangıç noktası sunduk.

Marissa Mayer ABD'de Evrensel Aramayı tanıttı ve Kitap Arama Google arama deneyiminin tümleşik bir parçası haline geldi. 

Mayıs ayında, Kanton ve Lozan Üniversitesi Kütüphanesi ve Ghent Üniversitesi Kütüphanesi Fransızca, Almanca, Flamanca, Latince ve diğer dillerde önemli sayıda kitap ekleyerek ve Avrupa kütüphaneleri sayısını altıya çıkararak Kitap Arama programına katıldı.

Temmuz ayında, telif hakkına tabi olmayan kitapların tümüne "Düz metin görüntüle" bağlantısı ekledik. T.V. Raman, görme engelli kullanıcıların bu kitapları görme yeteneğine sahip kullanıcılar kadar kolay okumasına olanak sağlayan ekran okuyucuları ve Braille ekranı gibi çok yönlü teknolojilerin kitaplarda nasıl kullanıldığını açıkladı.

Aralık ayından itibaren, Kitap Arama arayüzü Japoncadan Çekçeye ve Finceye kadar 35 dilde kullanıma sunuldu.  100'den fazla ülkeden 10.000'den fazla yayıncı ve yazar Kitap Arama Ortağı Programına katıldı.  Kütüphane Projesi, yedi uluslararası kütüphane ortağı dahil olmak üzere 28 ortağa ulaştı: Oxford Üniversitesi (İngiltere), University of Complutense of Madrid (İspanya), Katalonya Ulusal Kütüphanesi (İspanya), Lozan Üniversitesi Kütüphanesi (İsviçre), Ghent Üniversitesi (Belçika) ve Keio Üniversitesi (Japonya).

Önümüzdeki yıl, teknolojimizi geliştirmeye ve dünyanın her tarafından katılacak yayıncılar ve kütüphanelerle ortaklık programımızı genişletmeye devam edeceğiz. Bizden ayrılmayın...

©2011 Google - Ana Sayfa - Google Hakkında - Gizlilik Politikası