Google Kitap Arama Hakkında
Genel Bakış
Düşünceler ve Görüşler
Genel Yardım

Ortak Programı
Yayıncılar ve Yazarlar İçin
Şimdi Katılın
Ortak Yardımı

Kütüphane Projesi
Genel Bakış
Kütüphane Ortakları
Kütüphaneci Yardımı

Google Kitap Arama Hakkında

Genel Bakış | Tarihçe | Gerçekler ve Kurgu

Gerçekler ve Kurgu

Kurgu: Google Kitap Arama dünyadaki herhangi bir kitabı ücretsiz indirmenize olanak tanır.

Gerçek: Google Kitap Arama herhangi bir ödeme yapmadan kitapları indirmenize ya da okumanıza değil, kitap içinde arama yapmanıza ve kitapları keşfetmenize yardımcı olur. Bu nedenle, hala telif haklarına tabi olan bir kitap bulduğunuzda, Metin Parçacığı Görünümü ya da Örnek Sayfalar Görünümü ile kitabın yalnızca küçük bir kısmını ve kitabı ödünç veya satın alacağınız yerlere yapılan bağlantıları görebilirsiniz. Telif hakkına tabi olmayan bir kitap bulduğunuzda kitabı Tam Kitap Görünümü ile görüntüleyebilirsiniz. (Google Kitap Arama'daki telif hakkına tabi olmayan kitaplar hakkında buradan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.)


Kurgu: Telif hakkına tabi olan kitapların yalnızca küçük metin parçacıklarını gösterdiğinizi söylüyorsunuz, ancak ben tüm sayfaları görüyorum. Bu durumda telif haklarını ihlal ediyorsunuz.

Gerçek: Google Kitap Arama'da telif haklarına tabi olan kitapların birkaç metin parçacığından daha fazla bölümünü görebiliyorsanız, bunun nedeni yazar ya da yayıncının Ortak Programı'mıza katılmış olması ve kitabı satın almayı isteyip istemediğinize karar vermenizi sağlayacak yeterli bilgiye sahip olmanıza yardımcı olan Örnek Sayfalar Görünümü'nü size gösterme iznini bize vermiş olmasıdır. Bu yayıncının kesin iznini alarak yaptığımız bir uygulamadır.


Kurgu: Bir kitap hala telif hakkına tabiyse, bu kitabı izin almadan taramak yasa dışıdır.

Gerçek: Bu, Google Kitap Arama ve genel olarak telif hakkı yasasıyla ilgili çok yaygın bir yanlış kanıdır. Kütüphanedeki bir kitap artık kamu malı olduysa (telif hakkına tabi değilse), metnin tamamı gösterilir. Kitap telif hakkına tabiyse, kullanıcılar kitap hakkında yalnızca temel bilgileri (örneğin kitabın başlığı ve yazarının adı gibi), kitaptan en fazla iki üç pasaj ve kitabın bulunduğu kütüphane veya satın alınabileceği yer hakkında bilgiler görebilir. Yayıncı veya yazar, kitaplarının dijital ortama aktarılmasını istemiyorsa bunu bize bildirmesi kitaplarını bu uygulamanın dışında tutmamız için yeterli olur. 

Google Kitap Arama'yı, kitapların adil ve yasalara tamamen uygun olarak kullanılmasını sağlayacak şekilde özenle tasarladık. Telif hakkı yasasının amacı, yazar ve yayıncıların işlerini yapmasını sağlayacak ve onları teşvik edecek şekilde yaratıcı çalışmaları korumak ve bu çalışmaların değerini artırmaktır. Okuyucuların kitapları bulması ve satın alması için yeni fırsatlar yaratarak yazar ve yayıncıların daha fazla kitap satmalarına yardımcı olabileceğimize inanıyoruz. Adil kullanımla ilgili ayrıntılı bilgileri buradan okuyabilirsiniz.


Kurgu: Bu proje, Google'ın yazar ve yayıncılara Google Kitap Arama'da kitaplarının görünüp görünmeyeceğini seçme olanağı tanımaması hariç güzel bir proje.

Gerçek: Herhangi bir yayıncı ya da başka telif hakkı sahibi kitaplarını istedikleri zaman herhangi bir nedenden dolayı Google Kitap Arama'dan kolayca çıkarabilir. Bunun nasıl yapılacağıyla ilgili ayrıntıları burada bulabilirsiniz. İşlem yaparken sorun yaşayan herkese yardımcı olmak için bir destek ekibimiz hazır beklemektedir.

Hiç kimsenin telif hakkı sahibinin izni olmadan hiçbir koşul altında Google Kitap Arama'da telifle korunan bir kitabın tamamını göremeyeceğini hatırlatmakta fayda var. Bir kitap telif hakkıyla korunuyorsa ve telif hakkı sahibi bize daha fazla bölümü gösterme hakkı vermemişse arama sözcüğünün etrafındaki metnin yalnızca metin parçacıklarını gösteriyoruz.


Kurgu: Google, Google Kitap Arama sayfalarına bağlantı eklemek için Amazon gibi kitap satıcılarından ücret almaktadır.

Gerçek: Kullanıcıların kitap satın almasını ve yayıncıların da kitap satmasını kolaylaştırmak istediğimizden, Google Kitap Arama sayfaları üzerinde kitap satıcılarına bağlantılar sağlıyoruz. Kitap satıcıları bağlantılarının Google Kitap Arama'ya eklenmesi için ücret ödememekte ve bu satıcıların birinden kitap satın aldığınızda, Google herhangi bir ücret almamaktadır.


Kurgu: Google, Google Kitap Arama sayfaları üzerindeki reklamlardan para kazanarak ve bu parayı telif hakkı sahipleriyle paylaşmayarak insanların kitaplarından fayda sağlıyor.

Gerçek: Google, Google Kitap Arama ile çıkar sağlamanın aksine belirgin oranda bir maliyeti üstlenerek yazar ve yayıncılara çeşitli avantajlar sunmaktadır. Telif hakkı sahibi bize kitabın bölümlerini gösterme hakkı vermemişse ve reklam gösterilmesini istemiyorsa, kitaplara reklam yerleştirmiyoruz. Reklam göstermemiz durumunda, gelirin büyük kısmı telif hakkı sahibine verilmektedir. Başka bir deyişle, yalnızca yayın ortaklarımız gelir elde ettiğinde biz de Google Kitap Arama reklamlarından gelir elde ediyoruz.

©2011 Google - Ana Sayfa - Google Hakkında - Gizlilik Politikası