Google Kitap Arama Hakkında
Genel Bakış
Düşünceler ve Görüşler
Genel Yardım

Ortak Programı
Yayıncılar ve Yazarlar İçin
Şimdi Katılın
Ortak Yardımı

Kütüphane Projesi
Genel Bakış
• Kütüphane Ortakları
Kütüphaneci Yardımı

Kütüphane Ortakları

Bavyera Eyalet Kütüphanesi

"Bugün yaptığımız duyuruyla, kütüphanemizi dünyaya açıyor ve kütüphanelerin kitapların ve bilgilerin keşfedilmesi şeklindeki gerçek amacına uygun olarak dijital çağa uygun kararlı bir adım atıyoruz. Kullanıcılara, Almanya'nın zengin edebiyat mirasına istedikleri an, istedikleri yerden online erişmelerine yardımcı olmak heyecan verici bir girişim.”

-Dr. Rolf Griebel, Bavyera Eyalet Kütüphanesi Genel Müdürü

Bavyera Eyalet Kütüphanesi'nin projedeki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin [Almanca].

Columbia Üniversitesi

Columbia'nın bilişim hizmetleri başkanı ve üniversite kütüphanecisi James Neal, "Google Kitap Arama Kütüphane Projesine katılmamız Kütüphanelerin sundukları kapsamlı dijital kaynaklara önemli katkı sağlayacaktır" dedi. "Bu, Kütüphanelerin sıradışı arşiv ve özel koleksiyonlarının önemli bölümlerinin dünyadaki bilim adamları ve araştırmacıların kullanımına daha fazla açılmasını sağlayacak ve sonunda bilimin doğasını değiştirecektir."

Columbia'nın Bilişim Hizmetleri Başkanı ve Üniversite Kütüphanecisi James Neal

Columbia'nın projedeki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kurumsal İşbirliği Komitesi (CIC)

"Google ile olan bu ortaklığımız, CIC tarihindeki en iddialı girişimlerden birisi ve kütüphane hizmetleri ile bilgi erişiminin son derece önemli bir dönüşümüne olanak hazırlıyor. Bu kaynakları üniversiteler tarafından paylaşılması ve daha geniş kitlelere yayılması amacıyla kullanıma açıyoruz. "

-Barbara McFadden Allen, CIC Direktörü

CIC'nin projedeki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin.

Cornell Üniversite Kütüphanesi

Araştırma kütüphaneleri günümüzde araştırma, öğretme ve öğrenme destekleriyle akademik kurumların dahili ortaklarıdır. Ayrıca, dünyanın en önemli beyinlerinin eserlerine erişim sağlayarak kamu hizmeti sunuyorlar. Büyük bir araştırma kütüphanesi olan Cornell Üniversitesi Kütüphanesi, Google ile bu ortaklığa katılmaktan oldukça memnun. Bu ilişkinin sonuçları, akademik kaynakların tüm metinlerini online olarak sunmak için gereken zaman ve çabayı önemli ölçünde azaltıyor."

-Cornell Üniversitesi Kütüphane Görevlisi Anne R. Kenney

Cornell Üniversitesi Kütüphanesi'nin projedeki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin.

Harvard Üniversitesi

Yeni yüzyıl, Harvard'ın kütüphanesi dahil olmak üzere kütüphaneler ve kullanıcıları için yeni fırsatlar sunuyor. Başlıca araştırma kütüphaneleriyle Google arasındaki bu işbirliğinden öğrencilerin, öğretmenlerin, akademisyenlerin ve okurların yarar göreceği önemli bir toplumsal hizmet doğuyor. Bu projeyle İnternetin gücü, kullanıcıların ilgilerini çeken kitapları zahmetsizce ve daha önce hayal bile edemeyecekleri bir hızla bulmaları için kullanılıyor. Daha sonra, kullanıcı kitapları yerel kütüphanelerde bulmak veya yayıncılardan ve kitap satıcılarından satın almak üzere yönlendiriliyor. Ayrıca, kamu malı kitaplar için daha da geniş bir erişim imkanı sunuluyor."

– Sidney Verba, Harvard Üniversitesi Kütüphane Yöneticisi

Harvard'ın projedeki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ghent Üniversitesi Kütüphanesi

Kitaplarımızı ve kütüphanemizi bu projeyle dünyaya açmaktan dolayı büyük coşku yaşıyoruz. Kullanıcıların nerede olurlarsa olsunlar Belçika'nın ve Avrupa'nın zengin gelenekleri ve kültürünün bir parçasını keşfetmesine ve buna erişmesine yardımcı olmak heyecan verici bir çalışma. Ek olarak, kütüphane binamızı yenilemek için birkaç yıl sürecek bir projeye başlamak üzereyiz ve kütüphanemizin kapıları kapalıyken kütüphanemizin kapıları Google Kitap Arama sayesinde öğrencilere ve akademisyenlere açık olacak."

– Sylvia Van Peteghem, Baş Kütüphane Görevlisi, Ghent Üniversitesi Görevlisi

Ghent Üniversitesi Kütüphanesi'nin projedeki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin [Flamanca].

Keio Üniversitesi Kütüphanesi

Google'ın projesi koleksiyonumuzu tüm dünya çapında görülebilir kılmamıza olanak sağlıyor ve böylece kitaplarımız araştırma ve eğitime evrensel çapta katkıda bulunuyor. Üniversitemiz, modern Japonya'da bilgiyi ve medyayı ileriye götürme hususundaki çabalarıyla tanınan Yukichi Fukuzawa tarafından 1858'de kuruldu. Bu da Keio'yu Google Kitap Arama'ya katılan ilk Japon kütüphanesi olması için ideal kılıyor."

- Profesör S. Sugiyama, Yönetici, Keio Üniversitesi Kütüphanesi

Keio'nun projedeki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin [Japonca].

Katalonya Ulusal Kütüphanesi

Önceden sadece kütüphanemizi ziyaret edenler kitaplarımızı 'ziyaret' edebiliyordu. Artık kütüphane binalarımızdaki çok sayıda eserle ilgilenen herkes bu eserleri online bulabiliyor ve onlara erişebiliyor ya da Google Kitap Arama dizininde basit bir arama yaparak onları tesadüfen keşfediyor. Bu, tüm dünyadaki büyük okuyucuların Katalonya, Kastilya ve Latin Amerika edebiyatının zengin tarihini keşfetmesine ve bu tarihe erişmesine olanak sağlayan dev bir adım."

– Dolors Lamarca, Barcelona Ulusal Kütüphanesi Yöneticisi

Katalonya Ulusal Kütüphanesi'nin projedeki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin [Katalanca].

New York Halk Kütüphanesi

New York Halk Kütüphanesi Araştırma Kütüphaneleri Google'ın misyonuyla kendi misyonunu birleştirmiştir.Dijital ortama aktarma projesini bilgiye erişim konusunda devrim niteliğinde bir girişim olarak görüyoruz ve bu girişimden yalnızca yararlanmak yerine, bu girişime biz de katkıda bulunmak istedik. Şimdilik elimizden gelen seçili dillerde ve telif hakkı süresi dolmuş sınırlı sayıda, ancak çok iyi durumda eserlerle bu projeye katılmak. Bu kısıtlı katılımın değerlendirilmesiyle, katkımızın ileride artacağını umuyoruz."

– David Ferriero, Andrew W. Mellon, Araştırma Kütüphaneleri Yöneticisi ve Genel Müdürü, New York Halk Kütüphanesi

New York Halk Kütüphanesi'nin projedeki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin.

Oxford Üniversitesi

Bodleian Library'nin kurulduğu 1602 yılından beri misyonu, Sir Thomas Bodley'nin 'Harfler Cumhuriyetini' ve kütüphanenin koleksiyonunu bu koleksiyondan faydalanmaya gereksinim duyan herkese dünya çapında sunmak amacına hizmet eden kütüphane fikrine dayanmaktadır. Bodleian Library'den faydalanan ve burada çalışan okuyucuların %60'ından fazlasının Oxford Üniversitesi ile doğrudan bir bağlantısı yoktur. Oxford'daki Google Kütüphane Projesi, akademik toplum ve diğer bireylerin içeriğimize kolayca erişmesine dair kararlılığımızı kanıtlıyor. Bu girişim Sir Thomas Bodley'nin vizyonunu ve Bodleian Library'nin değerlerini ileriye taşıyarak tüm dünyadaki okurların kütüphanenin koleksiyonlarına web üzerinden erişmesine imkan tanıyacak."

– Ronald Milne, Oxford Üniversitesi Kütüphanesi ve Bodleian Library Yöneticisi

Oxford'un projedeki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin.

Princeton Üniversitesi

Princeton kütüphanesi görevlileri, nesillerdir kendilerini binlence konuda ve onlarca dilde önemli bir kitap koleksiyonu oluşturmaya adamıştır. Koleksiyonun telif hakkı kapsamında olmayan bir bölümünün online kullanıma açılması, Princeton öğrencilerinin ve fakültelerinin araştırma yapmasını kolaylaştıracak ve Google ortaklığına katılım, üniversitenin resmi olmayan Princeton ülkenin hizmetinde ve tüm ülkelerin hizmetinde felsefesiyle paralel bir adım olarak koleksiyonumuzu tüm dünyadaki araştırmacılarla paylaşmamızı sağlayacak."

– Karin Trainer, Princeton Üniversitesi Kütüphane Görevlisi

Princeton Üniversitesi Kütüphanesi'nin projedeki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin.

Stanford Üniversitesi

Stanford, bu metinleri daha kolay erişilebilir ve aratılabilir hale getirmek için yıllardır dijital ortama aktarmaktadır ve bu çalışmalar dergilerin aksine kitaplar için teknik ve maddi nedenlerden dolayı oldukça kısıtlıdır. Google'ın bu uygulaması, dijital ürünlerde perakende boyutlarındaki satışların büyük bir artışla gerçek, endüstriyel boyutlara ulaşmasını sağlıyor. Bu ve benzeri programlar sayesinde, Stanford eğitimi ve yaratıcılığı teşvik etmeyi amaçlıyor."

Michael A. Keller, Üniversite Kütüphane Görevlisi

Stanford'ın projedeki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin.

California Üniversitesi

Kütüphanelerimizdeki büyük miktardaki bilgilerin paylaşılması ve en son arama teknolojilerine açılmasıyla, California Üniversitesi araştırmayı, öğrenmeyi, hastaların muayenesi ve kültürel gelişimi desteklemek amacıyla teknolojiyi ve kütüphane koleksiyonlarımızı kullanmak için çalışmalarına devam etmektedir. Bu yeni dünyada, insanlar önceden erişelemeyen bilgiler ve fikirler arasında bağlantılar kurarak yeniliğin hızını hayatın akademik, ekonomik ve toplumsal olmak üzere her alanına yansıtacak ve dünyanın en büyük kütüphanelerinin kullanımını arttıracaktır.

Kütüphanemizdeki eserlerin dijital kopyalarıyla, örneğin doğal bir felaket sonucunda karşılaşılabilecek yıkıcı bir kayıp ile binlerce yazarın, yayıncının ve okurun yaşayabileceği derin üzüntüyü engellemek için de güvenlik sağlıyor. Böyle bir felaketin kültürel hafızamız üzerinde meydana getireceği etkilerden şüphe duyanlar, Katrina Fırtınasının Körfez Eyaletlerinde yol açtığı yıkıma bakabilir.

Bu geniş koleksiyonları kamu yararına açmış bir kurum olarak Google kütüphane ortaklığına katılmak, yapılması gerek doğru bir davranıştı."

– Daniel Greenstein, Akademik Bilgilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı ve Üniversite Kütüphane Görevlisi

California Üniversitesi'nin projedeki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin.

Madrid Complutense Üniversitesi

Telif hakkı süresi dolan kitaplar daha önce yalnızca Madrid'in Complutense Üniversitesi Kütüphanesi'ne erişimi olan veya seyahat edecek kadar paraya sahip insanların kullanımına açıkken, artık nerede yaşarlarsa yaşasınlar, İnternet bağlantısı olan herkes bu kitaplara erişebilecek. Kelimenin anlamıyla, kütüphanemizi dünyaya açıyoruz. Eğitim için olanaklar gerçekten fevkalade. Bu projede Google ile çalışmaktan büyük mutluluk duyuyoruz."

– Carlos Berzosa, Rektör

Madrid Complutense Kütüphanesi'nin projedeki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin [İspanyolca].

Lozan Üniversitesi Kütüphanesi

"Telif hakkı süresi dolan kitaplar daha önce yalnızca Lozan üniversite kütüphanesine erişimi olan kişiler tarafından kullanılırken artık nerede yaşarlarsa yaşasınlar, İnternet bağlantısı olan herkes bu kitaplara erişebilecek. Kelimenin anlamıyla, kütüphanemizi dünyaya açıyoruz. Eğitim için olanaklar gerçekten fevkalade. Bu projede Google ile çalışmaktan büyük haz duyuyoruz".

-Hubert A. Villard, Kanton ve Lozan Üniversitesi Kütüphanesi Yöneticisi

Lozan Üniversitesi Kütüphanesi'nin projedeki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin [Fransızca].

Michigan Üniversitesi

Google ile yürüttüğümüz proje, büyük bir halk üniversitesi olan bizim bilginin kampüse ve kampüs dışına yayılması misyonumuzun temelini oluşturuyor. Kütüphanemizdeki eserlerin Google üzerinden araştırılabilmesini sağlayan bu ortaklığa katılarak, Michigan Üniversitesi kamuya açık bilgi oranını önemli derecede arttıran bir girişimin bir parçası oluyor. Michigan Üniversitesi, bilgiye olabildiğince geniş kitleler tarafından kolay bir şekilde erişilmesine olanak sağlayan bu projeyi kucaklıyor. Ayrıca, Michigan Üniversitesi Kütüphanesi birçok zorlayıcı nedenden dolayı bu çarpıcı ortaklığın bir parçası olmayı kabul etmiştir:

  • Kütüphane koleksiyonumuza temel erişim sunmanın ötesinde, bu etkinliğin kritik dönüşümlere yol açabileceğine ve üniversite kütüphanesinin yeni milenyum için hayati önem taşıyan kütüphane hizmetleri oluşturabilmesini ve bunları yeniden yorumlayabilmesini sağlayacağına inanıyoruz.
  • Bu çalışma, koleksiyonumuzu kendi kullanıcılarımıza ve tüm dünyadaki kullanıcılara açarak, kullanıcıların kütüphane içeriğini araması ve bu içeriğe erişmesi için yeni yöntemler oluşturacak.
  • Birkaç yıldır kütüphane koleksiyonunun parçası olan materyallerin büyük ölçekli, koruma amaçlı dönüşümüne dair çalışmalar yürütsek ve araştırma kütüphaneler arasında dijital koruma çalışmaları konusunda lider olsak da, bu boyuttaki dönüşümlerin sadece ortaklıklarla gerçekleştirilebileceğini biliyoruz.Güçlü programımızla yılda yaklaşık 5000 eseri dijital ortama aktarabilmemize rağmen, tüm koleksiyonumuzu bu hızla dijital ortama aktarmak birkaç bin yılımızı alacaktı."

John P. Wilkin, Ortak Üniversite Kütüphanesi Görevlisi

Michigan Üniversitesi'nin projedeki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin.

Austin, Texas Üniversitesi

Toplumumuzdaki üniversite kütüphanelerine, insanoğlunun tüm alanlaraki bilgilerini toplamak ve bu bilgilere erişim sağlamak gibi kritik görev verilmiştir. Ayrıca, kütüphanelerimiz bilginin etkin bir şekilde korunmasından ve uzun yıllar sonra bu bilgilere erişilebilmesini sağlamaktan da sorumludur. Austin, Texas Üniversitesi'nde, bu hedeflerin tümüne derinden bağlıyız ve bu girişime katkıda bulunmanın gelecekte de bu bağlılığın gereksinimlerini karşılayabilecek durumda olmamızı sağlayacağına inanıyoruz."

Fred Heath, Rektör Yardımcısı ve Kütüphane Yöneticisi

Austin'deki, Texas Üniversitesi'nin projedeki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin.

Virginia Üniversitesi

Virginia Üniversitesi Kütüphanesi, kamu malı materyallerin dijital ortama aktarılması konusunda liderdi. Bu işe 1992 yılında basılı metinlerle başladık. Fakültemiz ve öğrenciler uzun süredir unutulmuş ve artık basılmayan metinlerin yeni kitlelere ulaşabildiğini ve bunun yeni çalışmaları ateşlediğini fark etti. Duvarları olmayan kütüphaneler hakkında sık sık konuşuyorduk, ancak artık bu ortaklık sayesinde bu vizyonu gerçekleştirmeye daha da yakınız."

Karin Wittenborg, Üniversite Kütüphane Görevlisi, Virginia Üniversitesi

Virginia Üniversitesi'nin projedeki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wisconsin - Madison Üniversitesi

Wisconsin- Madison Üniversitesi Kütüphanelerinin ve Wisconsin Tarihsel Toplum Kütüphanesinin kütüphane koleksiyonları birlikte Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük belge ve tarihi materyal koleksiyonlarından birini oluşturmaktadır. Google ile gerçekleştirilen bu önemli ortaklık sayesinde, Wisconsin kamu malı çalışmalarının gelecek nesiller için korunması amacıyla lider rol üsteniyor ve kütüphanenin kaynaklarını eğitim ve araştırmalar için büyük ölçüde kullanılabilir hale getiriyor. Bu çalışma, üniversitelerin sınırlarının olmadığı şeklindeki anlayışa sahip Wisconsin Fikri vizyonunun gerçek bir örneğidir. Wisconsin kütüphaneleri bu geleneği sürdürmektedir. Google'ın dijital ortama aktarma çalışmaları, kütüphanelerin daha önce sadece kütüphanelerde erişilebilen kamu malı materyallere erişimi genişletmesini sağlayacaktır. Bu materyallerin çoğu nadiren bulunan, türünün tek örneği eserlerdir ve eğitim, araştırma ve kamu tarafından genel kullanım için zengin bir açık kaynak sunmaktadır."

Edward Van Gemert, Geçici Yönetici, UW-Madison Kütüphaneleri

UW-Madison'ın projedeki rolü hakkında daha fazla bilgi edinin.

©2011 Google - Ana Sayfa - Google Hakkında - Gizlilik Politikası